Infinitiu

Verbs en catalā

Fent clic es mostra la segona conjugaciķ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capfermo
capfermes
capferma
capfermem
capfermeu
capfermen
Imperfet
capfermava
capfermaves
capfermava
capfermāvem
capfermāveu
capfermaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
capfermí
capfermares
capfermā
capfermārem
capfermāreu
capfermaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
capfermar
capfermar
capfermar
capfermar
capfermar
capfermar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
capfermaré
capfermarās
capfermarā
capfermarem
capfermareu
capfermaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
Condicional
capfermaria
capfermaries
capfermaria
capfermaríem
capfermaríeu
capfermarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
capfermi
capfermis
capfermi
capfermem
capfermeu
capfermin
Imperfet
capfermés
capfermessis
capfermés
capferméssim
capferméssiu
capfermessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat
capfermat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
capferma

capfermi
capfermem
capfermeu
capfermin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
capfermant
Participi
capfermat
capfermada
capfermats
capfermades