Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
canto
cantes
canta
cantem
canteu
canten
Imperfet
cantava
cantaves
cantava
cantÓvem
cantÓveu
cantaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cantÝ
cantares
cantÓ
cantÓrem
cantÓreu
cantaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cantar
cantar
cantar
cantar
cantar
cantar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cantarÚ
cantarÓs
cantarÓ
cantarem
cantareu
cantaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
Condicional
cantaria
cantaries
cantaria
cantarÝem
cantarÝeu
cantarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
canti
cantis
canti
cantem
canteu
cantin
Imperfet
cantÚs
cantessis
cantÚs
cantÚssim
cantÚssiu
cantessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat
cantat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
canta

canti
cantem
canteu
cantin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cantant
Participi
cantat
cantada
cantats
cantades