Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
canšonejo
canšoneges
canšoneja
canšonegem
canšonegeu
canšonegen
Imperfet
canšonejava
canšonejaves
canšonejava
canšonejÓvem
canšonejÓveu
canšonejaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
canšonegÝ
canšonejares
canšonejÓ
canšonejÓrem
canšonejÓreu
canšonejaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
canšonejar
canšonejar
canšonejar
canšonejar
canšonejar
canšonejar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
canšonejarÚ
canšonejarÓs
canšonejarÓ
canšonejarem
canšonejareu
canšonejaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
Condicional
canšonejaria
canšonejaries
canšonejaria
canšonejarÝem
canšonejarÝeu
canšonejarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
canšonegi
canšonegis
canšonegi
canšonegem
canšonegeu
canšonegin
Imperfet
canšonegÚs
canšonegessis
canšonegÚs
canšonegÚssim
canšonegÚssiu
canšonegessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat
canšonejat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
canšoneja

canšonegi
canšonegem
canšonegeu
canšonegin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
canšonejant
Participi
canšonejat
canšonejada
canšonejats
canšonejades