Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
calo
cales
cala
calem
caleu
calen
Imperfet
calava
calaves
calava
calÓvem
calÓveu
calaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
calat
calat
calat
calat
calat
calat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
calat
calat
calat
calat
calat
calat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
calÝ
calares
calÓ
calÓrem
calÓreu
calaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
calat
calat
calat
calat
calat
calat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
calar
calar
calar
calar
calar
calar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
calat
calat
calat
calat
calat
calat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
calarÚ
calarÓs
calarÓ
calarem
calareu
calaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
calat
calat
calat
calat
calat
calat
Condicional
calaria
calaries
calaria
calarÝem
calarÝeu
calarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
calat
calat
calat
calat
calat
calat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cali
calis
cali
calem
caleu
calin
Imperfet
calÚs
calessis
calÚs
calÚssim
calÚssiu
calessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
calat
calat
calat
calat
calat
calat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
calat
calat
calat
calat
calat
calat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cala

cali
calem
caleu
calin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
calant
Participi
calat
calada
calats
calades