Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cašo
caces
caša
cacem
caceu
cacen
Imperfet
cašava
cašaves
cašava
cašÓvem
cašÓveu
cašaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cacÝ
cašares
cašÓ
cašÓrem
cašÓreu
cašaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cašar
cašar
cašar
cašar
cašar
cašar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cašarÚ
cašarÓs
cašarÓ
cašarem
cašareu
cašaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
Condicional
cašaria
cašaries
cašaria
cašarÝem
cašarÝeu
cašarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
caci
cacis
caci
cacem
caceu
cacin
Imperfet
cacÚs
cacessis
cacÚs
cacÚssim
cacÚssiu
cacessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat
cašat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
caša

caci
cacem
caceu
cacin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cašant
Participi
cašat
cašada
cašats
cašades