Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cabriolo
cabrioles
cabriola
cabriolem
cabrioleu
cabriolen
Imperfet
cabriolava
cabriolaves
cabriolava
cabriolÓvem
cabriolÓveu
cabriolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cabriolÝ
cabriolares
cabriolÓ
cabriolÓrem
cabriolÓreu
cabriolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cabriolar
cabriolar
cabriolar
cabriolar
cabriolar
cabriolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cabriolarÚ
cabriolarÓs
cabriolarÓ
cabriolarem
cabriolareu
cabriolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
Condicional
cabriolaria
cabriolaries
cabriolaria
cabriolarÝem
cabriolarÝeu
cabriolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cabrioli
cabriolis
cabrioli
cabriolem
cabrioleu
cabriolin
Imperfet
cabriolÚs
cabriolessis
cabriolÚs
cabriolÚssim
cabriolÚssiu
cabriolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat
cabriolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cabriola

cabrioli
cabriolem
cabrioleu
cabriolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cabriolant
Participi
cabriolat
cabriolada
cabriolats
cabriolades