Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cabo
caps
cap
cabem
cabeu
caben
Imperfet
cabia
cabies
cabia
cabíem
cabíeu
cabien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cabí
caberes
cabé
cabérem
cabéreu
caberen
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cabre
cabre
cabre
cabre
cabre
cabre
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cabré
cabrŕs
cabrŕ
cabrem
cabreu
cabran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
Condicional
cabria
cabries
cabria
cabríem
cabríeu
cabrien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cŕpiga
cŕpigues
cŕpiga
capiguem
capigueu
cŕpiguen
Imperfet
cabés
cabessis
cabés
cabéssim
cabéssiu
cabessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut
cabut

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cap

cŕpiga
capiguem
cabeu
cŕpiguen
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cabent
Participi
cabut
cabuda
cabuts
cabudes