Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cablo
cables
cabla
cablem
cableu
cablen
Imperfet
cablava
cablaves
cablava
cablÓvem
cablÓveu
cablaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cablÝ
cablares
cablÓ
cablÓrem
cablÓreu
cablaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cablar
cablar
cablar
cablar
cablar
cablar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cablarÚ
cablarÓs
cablarÓ
cablarem
cablareu
cablaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
Condicional
cablaria
cablaries
cablaria
cablarÝem
cablarÝeu
cablarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cabli
cablis
cabli
cablem
cableu
cablin
Imperfet
cablÚs
cablessis
cablÚs
cablÚssim
cablÚssiu
cablessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat
cablat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cabla

cabli
cablem
cableu
cablin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cablant
Participi
cablat
cablada
cablats
cablades