Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cabešo
cabeces
cabeša
cabecem
cabeceu
cabecen
Imperfet
cabešava
cabešaves
cabešava
cabešÓvem
cabešÓveu
cabešaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
cabecÝ
cabešares
cabešÓ
cabešÓrem
cabešÓreu
cabešaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
cabešar
cabešar
cabešar
cabešar
cabešar
cabešar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
cabešarÚ
cabešarÓs
cabešarÓ
cabešarem
cabešareu
cabešaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
Condicional
cabešaria
cabešaries
cabešaria
cabešarÝem
cabešarÝeu
cabešarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
cabeci
cabecis
cabeci
cabecem
cabeceu
cabecin
Imperfet
cabecÚs
cabecessis
cabecÚs
cabecÚssim
cabecÚssiu
cabecessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat
cabešat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
cabeša

cabeci
cabecem
cabeceu
cabecin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
cabešant
Participi
cabešat
cabešada
cabešats
cabešades