Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
buscallo
buscalles
buscalla
buscallem
buscalleu
buscallen
Imperfet
buscallava
buscallaves
buscallava
buscallÓvem
buscallÓveu
buscallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
buscallÝ
buscallares
buscallÓ
buscallÓrem
buscallÓreu
buscallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
buscallar
buscallar
buscallar
buscallar
buscallar
buscallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
buscallarÚ
buscallarÓs
buscallarÓ
buscallarem
buscallareu
buscallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
Condicional
buscallaria
buscallaries
buscallaria
buscallarÝem
buscallarÝeu
buscallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
buscalli
buscallis
buscalli
buscallem
buscalleu
buscallin
Imperfet
buscallÚs
buscallessis
buscallÚs
buscallÚssim
buscallÚssiu
buscallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat
buscallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
buscalla

buscalli
buscallem
buscalleu
buscallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
buscallant
Participi
buscallat
buscallada
buscallats
buscallades