Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
brugolo
brugoles
brugola
brugolem
brugoleu
brugolen
Imperfet
brugolava
brugolaves
brugolava
brugolÓvem
brugolÓveu
brugolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
brugolÝ
brugolares
brugolÓ
brugolÓrem
brugolÓreu
brugolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
brugolar
brugolar
brugolar
brugolar
brugolar
brugolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
brugolarÚ
brugolarÓs
brugolarÓ
brugolarem
brugolareu
brugolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
Condicional
brugolaria
brugolaries
brugolaria
brugolarÝem
brugolarÝeu
brugolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
brugoli
brugolis
brugoli
brugolem
brugoleu
brugolin
Imperfet
brugolÚs
brugolessis
brugolÚs
brugolÚssim
brugolÚssiu
brugolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat
brugolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
brugola

brugoli
brugolem
brugoleu
brugolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
brugolant
Participi
brugolat
brugolada
brugolats
brugolades