Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
boto
botes
bota
botem
boteu
boten
Imperfet
botava
botaves
botava
botÓvem
botÓveu
botaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
botat
botat
botat
botat
botat
botat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
botat
botat
botat
botat
botat
botat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
botÝ
botares
botÓ
botÓrem
botÓreu
botaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
botat
botat
botat
botat
botat
botat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
botar
botar
botar
botar
botar
botar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
botat
botat
botat
botat
botat
botat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
botarÚ
botarÓs
botarÓ
botarem
botareu
botaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
botat
botat
botat
botat
botat
botat
Condicional
botaria
botaries
botaria
botarÝem
botarÝeu
botarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
botat
botat
botat
botat
botat
botat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
boti
botis
boti
botem
boteu
botin
Imperfet
botÚs
botessis
botÚs
botÚssim
botÚssiu
botessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
botat
botat
botat
botat
botat
botat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
botat
botat
botat
botat
botat
botat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
bota

boti
botem
boteu
botin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
botant
Participi
botat
botada
botats
botades