Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
bollo
bolles
bolla
bollem
bolleu
bollen
Imperfet
bollava
bollaves
bollava
bollÓvem
bollÓveu
bollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
bollÝ
bollares
bollÓ
bollÓrem
bollÓreu
bollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
bollar
bollar
bollar
bollar
bollar
bollar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
bollarÚ
bollarÓs
bollarÓ
bollarem
bollareu
bollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
Condicional
bollaria
bollaries
bollaria
bollarÝem
bollarÝeu
bollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
bolli
bollis
bolli
bollem
bolleu
bollin
Imperfet
bollÚs
bollessis
bollÚs
bollÚssim
bollÚssiu
bollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat
bollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
bolla

bolli
bollem
bolleu
bollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
bollant
Participi
bollat
bollada
bollats
bollades