Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
belo
beles
bela
belem
beleu
belen
Imperfet
belava
belaves
belava
belÓvem
belÓveu
belaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
belat
belat
belat
belat
belat
belat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
belat
belat
belat
belat
belat
belat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
belÝ
belares
belÓ
belÓrem
belÓreu
belaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
belat
belat
belat
belat
belat
belat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
belar
belar
belar
belar
belar
belar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
belat
belat
belat
belat
belat
belat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
belarÚ
belarÓs
belarÓ
belarem
belareu
belaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
belat
belat
belat
belat
belat
belat
Condicional
belaria
belaries
belaria
belarÝem
belarÝeu
belarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
belat
belat
belat
belat
belat
belat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
beli
belis
beli
belem
beleu
belin
Imperfet
belÚs
belessis
belÚs
belÚssim
belÚssiu
belessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
belat
belat
belat
belat
belat
belat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
belat
belat
belat
belat
belat
belat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
bela

beli
belem
beleu
belin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
belant
Participi
belat
belada
belats
belades