Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
barbollo
barbolles
barbolla
barbollem
barbolleu
barbollen
Imperfet
barbollava
barbollaves
barbollava
barbollÓvem
barbollÓveu
barbollaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
barbollÝ
barbollares
barbollÓ
barbollÓrem
barbollÓreu
barbollaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
barbollar
barbollar
barbollar
barbollar
barbollar
barbollar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
barbollarÚ
barbollarÓs
barbollarÓ
barbollarem
barbollareu
barbollaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
Condicional
barbollaria
barbollaries
barbollaria
barbollarÝem
barbollarÝeu
barbollarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
barbolli
barbollis
barbolli
barbollem
barbolleu
barbollin
Imperfet
barbollÚs
barbollessis
barbollÚs
barbollÚssim
barbollÚssiu
barbollessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat
barbollat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
barbolla

barbolli
barbollem
barbolleu
barbollin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
barbollant
Participi
barbollat
barbollada
barbollats
barbollades