Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
barallo
baralles
baralla
barallem
baralleu
barallen
Imperfet
barallava
barallaves
barallava
barallÓvem
barallÓveu
barallaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
barallÝ
barallares
barallÓ
barallÓrem
barallÓreu
barallaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
barallar
barallar
barallar
barallar
barallar
barallar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
barallarÚ
barallarÓs
barallarÓ
barallarem
barallareu
barallaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
Condicional
barallaria
barallaries
barallaria
barallarÝem
barallarÝeu
barallarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
baralli
barallis
baralli
barallem
baralleu
barallin
Imperfet
barallÚs
barallessis
barallÚs
barallÚssim
barallÚssiu
barallessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat
barallat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
baralla

baralli
barallem
baralleu
barallin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
barallant
Participi
barallat
barallada
barallats
barallades