Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
balanšo
balances
balanša
balancem
balanceu
balancen
Imperfet
balanšava
balanšaves
balanšava
balanšÓvem
balanšÓveu
balanšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
balancÝ
balanšares
balanšÓ
balanšÓrem
balanšÓreu
balanšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
balanšar
balanšar
balanšar
balanšar
balanšar
balanšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
balanšarÚ
balanšarÓs
balanšarÓ
balanšarem
balanšareu
balanšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
Condicional
balanšaria
balanšaries
balanšaria
balanšarÝem
balanšarÝeu
balanšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
balanci
balancis
balanci
balancem
balanceu
balancin
Imperfet
balancÚs
balancessis
balancÚs
balancÚssim
balancÚssiu
balancessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat
balanšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
balanša

balanci
balancem
balanceu
balancin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
balanšant
Participi
balanšat
balanšada
balanšats
balanšades