Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
balafio
balafies
balafia
balafiem
balafieu
balafien
Imperfet
balafiava
balafiaves
balafiava
balafiÓvem
balafiÓveu
balafiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
balafiÝ
balafiares
balafiÓ
balafiÓrem
balafiÓreu
balafiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
balafiar
balafiar
balafiar
balafiar
balafiar
balafiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
balafiarÚ
balafiarÓs
balafiarÓ
balafiarem
balafiareu
balafiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
Condicional
balafiaria
balafiaries
balafiaria
balafiarÝem
balafiarÝeu
balafiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
balafi´
balafi´s
balafi´
balafiem
balafieu
balafi´n
Imperfet
balafiÚs
balafiessis
balafiÚs
balafiÚssim
balafiÚssiu
balafiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat
balafiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
balafia

balafi´
balafiem
balafieu
balafi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
balafiant
Participi
balafiat
balafiada
balafiats
balafiades