Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
bagolo
bagoles
bagola
bagolem
bagoleu
bagolen
Imperfet
bagolava
bagolaves
bagolava
bagolÓvem
bagolÓveu
bagolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
bagolÝ
bagolares
bagolÓ
bagolÓrem
bagolÓreu
bagolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
bagolar
bagolar
bagolar
bagolar
bagolar
bagolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
bagolarÚ
bagolarÓs
bagolarÓ
bagolarem
bagolareu
bagolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
Condicional
bagolaria
bagolaries
bagolaria
bagolarÝem
bagolarÝeu
bagolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
bagoli
bagolis
bagoli
bagolem
bagoleu
bagolin
Imperfet
bagolÚs
bagolessis
bagolÚs
bagolÚssim
bagolÚssiu
bagolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat
bagolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
bagola

bagoli
bagolem
bagoleu
bagolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
bagolant
Participi
bagolat
bagolada
bagolats
bagolades