Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
azotitzo
azotitzes
azotitza
azotitzem
azotitzeu
azotitzen
Imperfet
azotitzava
azotitzaves
azotitzava
azotitzŕvem
azotitzŕveu
azotitzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
azotitzí
azotitzares
azotitzŕ
azotitzŕrem
azotitzŕreu
azotitzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
azotitzar
azotitzar
azotitzar
azotitzar
azotitzar
azotitzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
azotitzaré
azotitzarŕs
azotitzarŕ
azotitzarem
azotitzareu
azotitzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
Condicional
azotitzaria
azotitzaries
azotitzaria
azotitzaríem
azotitzaríeu
azotitzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
azotitzi
azotitzis
azotitzi
azotitzem
azotitzeu
azotitzin
Imperfet
azotitzés
azotitzessis
azotitzés
azotitzéssim
azotitzéssiu
azotitzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat
azotitzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
azotitza

azotitzi
azotitzem
azotitzeu
azotitzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
azotitzant
Participi
azotitzat
azotitzada
azotitzats
azotitzades