Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avorto
avortes
avorta
avortem
avorteu
avorten
Imperfet
avortava
avortaves
avortava
avortÓvem
avortÓveu
avortaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
avortÝ
avortares
avortÓ
avortÓrem
avortÓreu
avortaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
avortar
avortar
avortar
avortar
avortar
avortar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
avortarÚ
avortarÓs
avortarÓ
avortarem
avortareu
avortaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
Condicional
avortaria
avortaries
avortaria
avortarÝem
avortarÝeu
avortarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avorti
avortis
avorti
avortem
avorteu
avortin
Imperfet
avortÚs
avortessis
avortÚs
avortÚssim
avortÚssiu
avortessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat
avortat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avorta

avorti
avortem
avorteu
avortin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
avortant
Participi
avortat
avortada
avortats
avortades