Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avinenšo
avinences
avinenša
avinencem
avinenceu
avinencen
Imperfet
avinenšava
avinenšaves
avinenšava
avinenšÓvem
avinenšÓveu
avinenšaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
avinencÝ
avinenšares
avinenšÓ
avinenšÓrem
avinenšÓreu
avinenšaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
avinenšar
avinenšar
avinenšar
avinenšar
avinenšar
avinenšar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
avinenšarÚ
avinenšarÓs
avinenšarÓ
avinenšarem
avinenšareu
avinenšaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
Condicional
avinenšaria
avinenšaries
avinenšaria
avinenšarÝem
avinenšarÝeu
avinenšarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avinenci
avinencis
avinenci
avinencem
avinenceu
avinencin
Imperfet
avinencÚs
avinencessis
avinencÚs
avinencÚssim
avinencÚssiu
avinencessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat
avinenšat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avinenša

avinenci
avinencem
avinenceu
avinencin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
avinenšant
Participi
avinenšat
avinenšada
avinenšats
avinenšades