Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avilo
aviles
avila
avilem
avileu
avilen
Imperfet
avilava
avilaves
avilava
avilÓvem
avilÓveu
avilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
avilÝ
avilares
avilÓ
avilÓrem
avilÓreu
avilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
avilar
avilar
avilar
avilar
avilar
avilar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
avilarÚ
avilarÓs
avilarÓ
avilarem
avilareu
avilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
Condicional
avilaria
avilaries
avilaria
avilarÝem
avilarÝeu
avilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avili
avilis
avili
avilem
avileu
avilin
Imperfet
avilÚs
avilessis
avilÚs
avilÚssim
avilÚssiu
avilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat
avilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avila

avili
avilem
avileu
avilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
avilant
Participi
avilat
avilada
avilats
avilades