Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avidolo
avidoles
avidola
avidolem
avidoleu
avidolen
Imperfet
avidolava
avidolaves
avidolava
avidolÓvem
avidolÓveu
avidolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
avidolÝ
avidolares
avidolÓ
avidolÓrem
avidolÓreu
avidolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
avidolar
avidolar
avidolar
avidolar
avidolar
avidolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
avidolarÚ
avidolarÓs
avidolarÓ
avidolarem
avidolareu
avidolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
Condicional
avidolaria
avidolaries
avidolaria
avidolarÝem
avidolarÝeu
avidolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avidoli
avidolis
avidoli
avidolem
avidoleu
avidolin
Imperfet
avidolÚs
avidolessis
avidolÚs
avidolÚssim
avidolÚssiu
avidolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat
avidolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avidola

avidoli
avidolem
avidoleu
avidolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
avidolant
Participi
avidolat
avidolada
avidolats
avidolades