Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avicio
avicies
avicia
aviciem
avicieu
avicien
Imperfet
aviciava
aviciaves
aviciava
aviciÓvem
aviciÓveu
aviciaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
aviciÝ
aviciares
aviciÓ
aviciÓrem
aviciÓreu
aviciaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aviciar
aviciar
aviciar
aviciar
aviciar
aviciar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aviciarÚ
aviciarÓs
aviciarÓ
aviciarem
aviciareu
aviciaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
Condicional
aviciaria
aviciaries
aviciaria
aviciarÝem
aviciarÝeu
aviciarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avici´
avici´s
avici´
aviciem
avicieu
avici´n
Imperfet
aviciÚs
aviciessis
aviciÚs
aviciÚssim
aviciÚssiu
aviciessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat
aviciat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avicia

avici´
aviciem
avicieu
avici´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aviciant
Participi
aviciat
aviciada
aviciats
aviciades