Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avario
avaries
avaria
avariem
avarieu
avarien
Imperfet
avariava
avariaves
avariava
avariÓvem
avariÓveu
avariaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
avariÝ
avariares
avariÓ
avariÓrem
avariÓreu
avariaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
avariar
avariar
avariar
avariar
avariar
avariar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
avariarÚ
avariarÓs
avariarÓ
avariarem
avariareu
avariaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
Condicional
avariaria
avariaries
avariaria
avariarÝem
avariarÝeu
avariarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avari´
avari´s
avari´
avariem
avarieu
avari´n
Imperfet
avariÚs
avariessis
avariÚs
avariÚssim
avariÚssiu
avariessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat
avariat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avaria

avari´
avariem
avarieu
avari´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
avariant
Participi
avariat
avariada
avariats
avariades