Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avalo
avales
avala
avalem
avaleu
avalen
Imperfet
avalava
avalaves
avalava
avalÓvem
avalÓveu
avalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
avalÝ
avalares
avalÓ
avalÓrem
avalÓreu
avalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
avalar
avalar
avalar
avalar
avalar
avalar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
avalarÚ
avalarÓs
avalarÓ
avalarem
avalareu
avalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
Condicional
avalaria
avalaries
avalaria
avalarÝem
avalarÝeu
avalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
avali
avalis
avali
avalem
avaleu
avalin
Imperfet
avalÚs
avalessis
avalÚs
avalÚssim
avalÚssiu
avalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat
avalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
avala

avali
avalem
avaleu
avalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
avalant
Participi
avalat
avalada
avalats
avalades