Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
autoritzo
autoritzes
autoritza
autoritzem
autoritzeu
autoritzen
Imperfet
autoritzava
autoritzaves
autoritzava
autoritzŕvem
autoritzŕveu
autoritzaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
autoritzí
autoritzares
autoritzŕ
autoritzŕrem
autoritzŕreu
autoritzaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
autoritzar
autoritzar
autoritzar
autoritzar
autoritzar
autoritzar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
autoritzaré
autoritzarŕs
autoritzarŕ
autoritzarem
autoritzareu
autoritzaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
Condicional
autoritzaria
autoritzaries
autoritzaria
autoritzaríem
autoritzaríeu
autoritzarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
autoritzi
autoritzis
autoritzi
autoritzem
autoritzeu
autoritzin
Imperfet
autoritzés
autoritzessis
autoritzés
autoritzéssim
autoritzéssiu
autoritzessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat
autoritzat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
autoritza

autoritzi
autoritzem
autoritzeu
autoritzin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
autoritzant
Participi
autoritzat
autoritzada
autoritzats
autoritzades