Infinitiu

Verbs en catal

Fent clic es mostra la segona conjugaci
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aco
aques
aca
aquem
aqueu
aquen
Imperfet
acava
acaves
acava
acvem
acveu
acaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
acat
acat
acat
acat
acat
acat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
acat
acat
acat
acat
acat
acat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
aqu
acares
ac
acrem
acreu
acaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
acat
acat
acat
acat
acat
acat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
acar
acar
acar
acar
acar
acar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
acat
acat
acat
acat
acat
acat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
acar
acars
acar
acarem
acareu
acaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
acat
acat
acat
acat
acat
acat
Condicional
acaria
acaries
acaria
acarem
acareu
acarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
acat
acat
acat
acat
acat
acat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aqui
aquis
aqui
aquem
aqueu
aquin
Imperfet
aqus
aquessis
aqus
aqussim
aqussiu
aquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
acat
acat
acat
acat
acat
acat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
acat
acat
acat
acat
acat
acat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aca

aqui
aquem
aqueu
aquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
acant
Participi
acat
acada
acats
acades