Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aŁco
aŁques
aŁca
aŁquem
aŁqueu
aŁquen
Imperfet
aŁcava
aŁcaves
aŁcava
aŁcàvem
aŁcàveu
aŁcaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
aŁquí
aŁcares
aŁcà
aŁcàrem
aŁcàreu
aŁcaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aŁcar
aŁcar
aŁcar
aŁcar
aŁcar
aŁcar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aŁcaré
aŁcaràs
aŁcarà
aŁcarem
aŁcareu
aŁcaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
Condicional
aŁcaria
aŁcaries
aŁcaria
aŁcaríem
aŁcaríeu
aŁcarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aŁqui
aŁquis
aŁqui
aŁquem
aŁqueu
aŁquin
Imperfet
aŁqués
aŁquessis
aŁqués
aŁquéssim
aŁquéssiu
aŁquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat
aŁcat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aŁca

aŁqui
aŁquem
aŁqueu
aŁquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aŁcant
Participi
aŁcat
aŁcada
aŁcats
aŁcades