Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atueixo
atueixes
atueix
atu´m
atu´u
atueixen
Imperfet
atu´a
atu´es
atu´a
atuÝem
atuÝeu
atu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atuÝ
atu´res
atuÝ
atuÝrem
atuÝreu
atu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atuir
atuir
atuir
atuir
atuir
atuir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atuirÚ
atuirÓs
atuirÓ
atuirem
atuireu
atuiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
Condicional
atuiria
atuiries
atuiria
atuirÝem
atuirÝeu
atuirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atueixi
atueixis
atueixi
atu´m
atu´u
atueixin
Imperfet
atuÝs
atu´ssis
atuÝs
atuÝssim
atuÝssiu
atu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t
atu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atueix

atueixi
atu´m
atu´u
atueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atuint
Participi
atu´t
atu´da
atu´ts
atu´des