Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atrofio
atrofies
atrofia
atrofiem
atrofieu
atrofien
Imperfet
atrofiava
atrofiaves
atrofiava
atrofiÓvem
atrofiÓveu
atrofiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atrofiÝ
atrofiares
atrofiÓ
atrofiÓrem
atrofiÓreu
atrofiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atrofiar
atrofiar
atrofiar
atrofiar
atrofiar
atrofiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atrofiarÚ
atrofiarÓs
atrofiarÓ
atrofiarem
atrofiareu
atrofiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
Condicional
atrofiaria
atrofiaries
atrofiaria
atrofiarÝem
atrofiarÝeu
atrofiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atrofi´
atrofi´s
atrofi´
atrofiem
atrofieu
atrofi´n
Imperfet
atrofiÚs
atrofiessis
atrofiÚs
atrofiÚssim
atrofiÚssiu
atrofiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat
atrofiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atrofia

atrofi´
atrofiem
atrofieu
atrofi´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atrofiant
Participi
atrofiat
atrofiada
atrofiats
atrofiades