Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atribueixo
atribueixes
atribueix
atribu´m
atribu´u
atribueixen
Imperfet
atribu´a
atribu´es
atribu´a
atribuÝem
atribuÝeu
atribu´en
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atribuÝ
atribu´res
atribuÝ
atribuÝrem
atribuÝreu
atribu´ren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atribuir
atribuir
atribuir
atribuir
atribuir
atribuir
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atribuirÚ
atribuirÓs
atribuirÓ
atribuirem
atribuireu
atribuiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
Condicional
atribuiria
atribuiries
atribuiria
atribuirÝem
atribuirÝeu
atribuirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atribueixi
atribueixis
atribueixi
atribu´m
atribu´u
atribueixin
Imperfet
atribuÝs
atribu´ssis
atribuÝs
atribuÝssim
atribuÝssiu
atribu´ssin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t
atribu´t

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atribueix

atribueixi
atribu´m
atribu´u
atribueixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atribuint
Participi
atribu´t
atribu´da
atribu´ts
atribu´des