Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atribolo
atriboles
atribola
atribolem
atriboleu
atribolen
Imperfet
atribolava
atribolaves
atribolava
atribolÓvem
atribolÓveu
atribolaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atribolÝ
atribolares
atribolÓ
atribolÓrem
atribolÓreu
atribolaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atribolar
atribolar
atribolar
atribolar
atribolar
atribolar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atribolarÚ
atribolarÓs
atribolarÓ
atribolarem
atribolareu
atribolaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
Condicional
atribolaria
atribolaries
atribolaria
atribolarÝem
atribolarÝeu
atribolarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atriboli
atribolis
atriboli
atribolem
atriboleu
atribolin
Imperfet
atribolÚs
atribolessis
atribolÚs
atribolÚssim
atribolÚssiu
atribolessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat
atribolat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atribola

atriboli
atribolem
atriboleu
atribolin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atribolant
Participi
atribolat
atribolada
atribolats
atribolades