Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atiranyo
atiranyes
atiranya
atiranyem
atiranyeu
atiranyen
Imperfet
atiranyava
atiranyaves
atiranyava
atiranyŕvem
atiranyŕveu
atiranyaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atiranyí
atiranyares
atiranyŕ
atiranyŕrem
atiranyŕreu
atiranyaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atiranyar
atiranyar
atiranyar
atiranyar
atiranyar
atiranyar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atiranyaré
atiranyarŕs
atiranyarŕ
atiranyarem
atiranyareu
atiranyaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
Condicional
atiranyaria
atiranyaries
atiranyaria
atiranyaríem
atiranyaríeu
atiranyarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atiranyi
atiranyis
atiranyi
atiranyem
atiranyeu
atiranyin
Imperfet
atiranyés
atiranyessis
atiranyés
atiranyéssim
atiranyéssiu
atiranyessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat
atiranyat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atiranya

atiranyi
atiranyem
atiranyeu
atiranyin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atiranyant
Participi
atiranyat
atiranyada
atiranyats
atiranyades