Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atiplo
atiples
atipla
atiplem
atipleu
atiplen
Imperfet
atiplava
atiplaves
atiplava
atiplàvem
atiplàveu
atiplaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
atiplí
atiplares
atiplà
atiplàrem
atiplàreu
atiplaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atiplaré
atiplaràs
atiplarà
atiplarem
atiplareu
atiplaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Condicional
atiplaria
atiplaries
atiplaria
atiplaríem
atiplaríeu
atiplarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atipli
atiplis
atipli
atiplem
atipleu
atiplin
Imperfet
atiplés
atiplessis
atiplés
atipléssim
atipléssiu
atiplessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atipla

atipli
atiplem
atipleu
atiplin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atiplant
Participi
atiplat
atiplada
atiplats
atiplades