Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atiplo
atiples
atipla
atiplem
atipleu
atiplen
Imperfet
atiplava
atiplaves
atiplava
atiplÓvem
atiplÓveu
atiplaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atiplÝ
atiplares
atiplÓ
atiplÓrem
atiplÓreu
atiplaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atiplar
atiplar
atiplar
atiplar
atiplar
atiplar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atiplarÚ
atiplarÓs
atiplarÓ
atiplarem
atiplareu
atiplaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Condicional
atiplaria
atiplaries
atiplaria
atiplarÝem
atiplarÝeu
atiplarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atipli
atiplis
atipli
atiplem
atipleu
atiplin
Imperfet
atiplÚs
atiplessis
atiplÚs
atiplÚssim
atiplÚssiu
atiplessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat
atiplat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atipla

atipli
atiplem
atipleu
atiplin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atiplant
Participi
atiplat
atiplada
atiplats
atiplades