Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atesto
atestes
atesta
atestem
atesteu
atesten
Imperfet
atestava
atestaves
atestava
atestàvem
atestàveu
atestaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
atestí
atestares
atestà
atestàrem
atestàreu
atestaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atestaré
atestaràs
atestarà
atestarem
atestareu
atestaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
Condicional
atestaria
atestaries
atestaria
atestaríem
atestaríeu
atestarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atesti
atestis
atesti
atestem
atesteu
atestin
Imperfet
atestés
atestessis
atestés
atestéssim
atestéssiu
atestessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat
atestat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atesta

atesti
atestem
atesteu
atestin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atestant
Participi
atestat
atestada
atestats
atestades