Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aterreixo
aterreixes
aterreix
aterrim
aterriu
aterreixen
Imperfet
aterria
aterries
aterria
aterríem
aterríeu
aterrien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aterrí
aterrires
aterrí
aterrírem
aterríreu
aterriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aterriré
aterriràs
aterrirà
aterrirem
aterrireu
aterriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
Condicional
aterriria
aterriries
aterriria
aterriríem
aterriríeu
aterririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aterreixi
aterreixis
aterreixi
aterrim
aterriu
aterreixin
Imperfet
aterrís
aterrissis
aterrís
aterríssim
aterríssiu
aterrissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit
aterrit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aterreix

aterreixi
aterrim
aterriu
aterreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aterrint
Participi
aterrit
aterrida
aterrits
aterrides