Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atenuo
atenues
atenua
atenuem
atenueu
atenuen
Imperfet
atenuava
atenuaves
atenuava
atenuàvem
atenuàveu
atenuaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
atenuí
atenuares
atenuà
atenuàrem
atenuàreu
atenuaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atenuaré
atenuaràs
atenuarà
atenuarem
atenuareu
atenuaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
Condicional
atenuaria
atenuaries
atenuaria
atenuaríem
atenuaríeu
atenuarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atenuï
atenuïs
atenuï
atenuem
atenueu
atenuïn
Imperfet
atenués
atenuessis
atenués
atenuéssim
atenuéssiu
atenuessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat
atenuat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atenua

atenuï
atenuem
atenueu
atenuïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atenuant
Participi
atenuat
atenuada
atenuats
atenuades