Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atemoreixo
atemoreixes
atemoreix
atemorim
atemoriu
atemoreixen
Imperfet
atemoria
atemories
atemoria
atemoríem
atemoríeu
atemorien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
atemorí
atemorires
atemorí
atemorírem
atemoríreu
atemoriren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atemoriré
atemoriràs
atemorirà
atemorirem
atemorireu
atemoriran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
Condicional
atemoriria
atemoriries
atemoriria
atemoriríem
atemoriríeu
atemoririen
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atemoreixi
atemoreixis
atemoreixi
atemorim
atemoriu
atemoreixin
Imperfet
atemorís
atemorissis
atemorís
atemoríssim
atemoríssiu
atemorissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit
atemorit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atemoreix

atemoreixi
atemorim
atemoriu
atemoreixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atemorint
Participi
atemorit
atemorida
atemorits
atemorides