Infinitiu

Verbs en catalŕ

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ataüllo
ataülles
ataülla
ataüllem
ataülleu
ataüllen
Imperfet
ataüllava
ataüllaves
ataüllava
ataüllŕvem
ataüllŕveu
ataüllaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ataüllí
ataüllares
ataüllŕ
ataüllŕrem
ataüllŕreu
ataüllaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ataüllaré
ataüllarŕs
ataüllarŕ
ataüllarem
ataüllareu
ataüllaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
Condicional
ataüllaria
ataüllaries
ataüllaria
ataüllaríem
ataüllaríeu
ataüllarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ataülli
ataüllis
ataülli
ataüllem
ataülleu
ataüllin
Imperfet
ataüllés
ataüllessis
ataüllés
ataülléssim
ataülléssiu
ataüllessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat
ataüllat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ataülla

ataülli
ataüllem
ataülleu
ataüllin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ataüllant
Participi
ataüllat
ataüllada
ataüllats
ataüllades