Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atardo
atardes
atarda
atardem
atardeu
atarden
Imperfet
atardava
atardaves
atardava
atardàvem
atardàveu
atardaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
atardí
atardares
atardà
atardàrem
atardàreu
atardaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atardaré
atardaràs
atardarà
atardarem
atardareu
atardaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
Condicional
atardaria
atardaries
atardaria
atardaríem
atardaríeu
atardarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atardi
atardis
atardi
atardem
atardeu
atardin
Imperfet
atardés
atardessis
atardés
atardéssim
atardéssiu
atardessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat
atardat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atarda

atardi
atardem
atardeu
atardin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atardant
Participi
atardat
atardada
atardats
atardades