Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atalaio
atalaies
atalaia
atalaiem
atalaieu
atalaien
Imperfet
atalaiava
atalaiaves
atalaiava
atalaiàvem
atalaiàveu
atalaiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
atalaí
atalaiares
atalaià
atalaiàrem
atalaiàreu
atalaiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atalaiaré
atalaiaràs
atalaiarà
atalaiarem
atalaiareu
atalaiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Condicional
atalaiaria
atalaiaries
atalaiaria
atalaiaríem
atalaiaríeu
atalaiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atalaï
atalaïs
atalaï
atalaiem
atalaieu
atalaïn
Imperfet
atalaiés
atalaiessis
atalaiés
atalaiéssim
atalaiéssiu
atalaiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atalaia

atalaï
atalaiem
atalaieu
atalaïn
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atalaiant
Participi
atalaiat
atalaiada
atalaiats
atalaiades