Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atalaio
atalaies
atalaia
atalaiem
atalaieu
atalaien
Imperfet
atalaiava
atalaiaves
atalaiava
atalaiÓvem
atalaiÓveu
atalaiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
atalaÝ
atalaiares
atalaiÓ
atalaiÓrem
atalaiÓreu
atalaiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atalaiar
atalaiar
atalaiar
atalaiar
atalaiar
atalaiar
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atalaiarÚ
atalaiarÓs
atalaiarÓ
atalaiarem
atalaiareu
atalaiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Condicional
atalaiaria
atalaiaries
atalaiaria
atalaiarÝem
atalaiarÝeu
atalaiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atala´
atala´s
atala´
atalaiem
atalaieu
atala´n
Imperfet
atalaiÚs
atalaiessis
atalaiÚs
atalaiÚssim
atalaiÚssiu
atalaiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat
atalaiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atalaia

atala´
atalaiem
atalaieu
atala´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atalaiant
Participi
atalaiat
atalaiada
atalaiats
atalaiades