Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
atacono
atacones
atacona
ataconem
ataconeu
ataconen
Imperfet
ataconava
ataconaves
ataconava
ataconàvem
ataconàveu
ataconaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ataconí
ataconares
ataconà
ataconàrem
ataconàreu
ataconaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
ataconaré
ataconaràs
ataconarà
ataconarem
ataconareu
ataconaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
Condicional
ataconaria
ataconaries
ataconaria
ataconaríem
ataconaríeu
ataconarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ataconi
ataconis
ataconi
ataconem
ataconeu
ataconin
Imperfet
ataconés
ataconessis
ataconés
ataconéssim
ataconéssiu
ataconessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat
ataconat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
atacona

ataconi
ataconem
ataconeu
ataconin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
ataconant
Participi
ataconat
ataconada
ataconats
ataconades