Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ataco
ataques
ataca
ataquem
ataqueu
ataquen
Imperfet
atacava
atacaves
atacava
atacàvem
atacàveu
atacaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
ataquí
atacares
atacà
atacàrem
atacàreu
atacaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
atacaré
atacaràs
atacarà
atacarem
atacareu
atacaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
Condicional
atacaria
atacaries
atacaria
atacaríem
atacaríeu
atacarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
ataqui
ataquis
ataqui
ataquem
ataqueu
ataquin
Imperfet
ataqués
ataquessis
ataqués
ataquéssim
ataquéssiu
ataquessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat
atacat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
ataca

ataqui
ataquem
ataqueu
ataquin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
atacant
Participi
atacat
atacada
atacats
atacades