Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assumeixo
assumeixes
assumeix
assumim
assumiu
assumeixen
Imperfet
assumia
assumies
assumia
assumíem
assumíeu
assumien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
assumí
assumires
assumí
assumírem
assumíreu
assumiren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
assumiré
assumiràs
assumirà
assumirem
assumireu
assumiran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
Condicional
assumiria
assumiries
assumiria
assumiríem
assumiríeu
assumirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assumeixi
assumeixis
assumeixi
assumim
assumiu
assumeixin
Imperfet
assumís
assumissis
assumís
assumíssim
assumíssiu
assumissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit
assumit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
assumeix

assumeixi
assumim
assumiu
assumeixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
assumint
Participi
assumit
assumida
assumits
assumides