Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assuaveixo
assuaveixes
assuaveix
assuavim
assuaviu
assuaveixen
Imperfet
assuavia
assuavies
assuavia
assuavíem
assuavíeu
assuavien
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
assuaví
assuavires
assuaví
assuavírem
assuavíreu
assuaviren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
assuaviré
assuaviràs
assuavirà
assuavirem
assuavireu
assuaviran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
Condicional
assuaviria
assuaviries
assuaviria
assuaviríem
assuaviríeu
assuavirien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assuaveixi
assuaveixis
assuaveixi
assuavim
assuaviu
assuaveixin
Imperfet
assuavís
assuavissis
assuavís
assuavíssim
assuavíssiu
assuavissin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit
assuavit

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
assuaveix

assuaveixi
assuavim
assuaviu
assuaveixin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
assuavint
Participi
assuavit
assuavida
assuavits
assuavides