Infinitiu

Verbs en catalÓ

Fent clic es mostra la segona conjugaciˇ
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assetio
asseties
assetia
assetiem
assetieu
assetien
Imperfet
assetiava
assetiaves
assetiava
assetiÓvem
assetiÓveu
assetiaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
assetiÝ
assetiares
assetiÓ
assetiÓrem
assetiÓreu
assetiaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
assetiarÚ
assetiarÓs
assetiarÓ
assetiarem
assetiareu
assetiaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
Condicional
assetiaria
assetiaries
assetiaria
assetiarÝem
assetiarÝeu
assetiarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
asseti´
asseti´s
asseti´
assetiem
assetieu
asseti´n
Imperfet
assetiÚs
assetiessis
assetiÚs
assetiÚssim
assetiÚssiu
assetiessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat
assetiat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
assetia

asseti´
assetiem
assetieu
asseti´n
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
assetiant
Participi
assetiat
assetiada
assetiats
assetiades