Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assenyalo
assenyales
assenyala
assenyalem
assenyaleu
assenyalen
Imperfet
assenyalava
assenyalaves
assenyalava
assenyalàvem
assenyalàveu
assenyalaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
assenyalí
assenyalares
assenyalà
assenyalàrem
assenyalàreu
assenyalaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
assenyalaré
assenyalaràs
assenyalarà
assenyalarem
assenyalareu
assenyalaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
Condicional
assenyalaria
assenyalaries
assenyalaria
assenyalaríem
assenyalaríeu
assenyalarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
assenyali
assenyalis
assenyali
assenyalem
assenyaleu
assenyalin
Imperfet
assenyalés
assenyalessis
assenyalés
assenyaléssim
assenyaléssiu
assenyalessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat
assenyalat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
assenyala

assenyali
assenyalem
assenyaleu
assenyalin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
assenyalant
Participi
assenyalat
assenyalada
assenyalats
assenyalades