Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aspiro
aspires
aspira
aspirem
aspireu
aspiren
Imperfet
aspirava
aspiraves
aspirava
aspiràvem
aspiràveu
aspiraven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
aspirí
aspirares
aspirà
aspiràrem
aspiràreu
aspiraren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
aspiraré
aspiraràs
aspirarà
aspirarem
aspirareu
aspiraran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
Condicional
aspiraria
aspiraries
aspiraria
aspiraríem
aspiraríeu
aspirarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
aspiri
aspiris
aspiri
aspirem
aspireu
aspirin
Imperfet
aspirés
aspiressis
aspirés
aspiréssim
aspiréssiu
aspiressin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat
aspirat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
aspira

aspiri
aspirem
aspireu
aspirin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
aspirant
Participi
aspirat
aspirada
aspirats
aspirades