Infinitiu

Verbs en català

Fent clic es mostra la segona conjugació
INDICATIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
asilo
asiles
asila
asilem
asileu
asilen
Imperfet
asilava
asilaves
asilava
asilàvem
asilàveu
asilaven
Perfet
he
has
ha
hem
heu
han
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
Plusquamperfet
havia
havies
havia
havíem
havíeu
havien
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Passat simple
hube
hubiste
hubiste

hubo
hubimos
hubisteis
hubieron
asilí
asilares
asilà
asilàrem
asilàreu
asilaren
Passat anterior
haguí
hagueres
hagué
haguérem
haguéreu
hagueren
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
Passat perifràstic
vaig
vas
va
vam
vau
van
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
Passat anterior perifràstic
vaig haver
vas haver
va haver
vam haver
vau haver
van haver
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Futur
asilaré
asilaràs
asilarà
asilarem
asilareu
asilaran
Futur perfet
hauré
hauràs
haurà
haurem
haureu
hauran
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
Condicional
asilaria
asilaries
asilaria
asilaríem
asilaríeu
asilarien
Condicional perfet
hauria
hauries
hauria
hauríem
hauríeu
haurien
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat

SUBJUNTIU
 
jo
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Present
asili
asilis
asili
asilem
asileu
asilin
Imperfet
asilés
asilessis
asilés
asiléssim
asiléssiu
asilessin
Perfet
haja
hages
haja
hàgem
hàgeu
hagen
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
Plusquamperfet
hagués
haguesses
hagués
haguéssem
haguésseu
haguessen
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat
asilat

 
 
 
 
 
 
 
Imperatiu
asila

asili
asilem
asileu
asilin
 
tu
ell
nosaltres
vosaltres
ells
Gerundi
asilant
Participi
asilat
asilada
asilats
asilades